DOŚWIADCZENIE

Pamiętacie może film z działu "TARCIE STATYCZNE I KINETYCZNE" na którym piękna Paulina pokazywała nam na czym polega tarcie kinetyczne? Jeśli udało się wam zwrócić uwagę na wykres który znajdował się w tym czasie na tablicy to tłumaczę iż jest to zależność siły normalnej [Fn] od tarcia [T]. Doświadczenie opierało się na tarciu drewnianego klocka o drewnianą równie pochyłą.

Postanowiliśmy sami wykonać to samo doświadczenie w konfiguracjach plastik oszkło i plastik o drewno.


Plastik o szkło: 


- statyczne:



W tym przypadku szklana równia pochyła jest ustawiona pod kątem 26°, klocek jest nieruchomy.
 
- kinetyczne:


Klocek zaczął zjeżdżać gdy równia pochyła została ustawiona pod kątem 31°.


Plastik o drewno:

- przejście ze statycznego do kinetycznego:


W tym doświadczeniu zaczęliśmy od równi pochyłej ustawionej pod kątem 15°. Klocek zaczął zjeżdżać dopiero gdy równia pochyła ustawiona była pod kątem 22°.


Wnioski:  

W każdym przypadku użyliśmy tego samego klocka wykonanego z plastiku. Aby uzyskać tarcie kinetyczne na szkle równia pochyła musiała zostać ustawiona pod kątem 31°. Na drewnie wystarczyły skromne 22°. naszym zdniem wynika to ze struktury materiałów jakimi są szkło i drewno, a co za tym idzie z ich chropowatości. Chropowatość plastikowego klocka była zbliżona do chropowatości szkła a jednocześnie znacznie różniła się od bardziej chropowatego drewna. A więc podsumowując: tarcie zależy od chropowatości wzajemnie oddziałuących na siebie ciał. Im większa różnica w chropowatości ciał tym mniejszego kąta potrzebujemy aby ono zaszło.  




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz